1. Ana Sayfa
  2. Genel Bakiş
  3. Aynaligöl Mağarasi

AYNALIGÖL MAĞARASI

Gilindire veya Aynalıgöl Mağarası, Mersin’e bağlı Aydıncık ilçesinin 7,5 km güneydoğusunda, Sancak Burnu ile Kurtini Deresi arasında yer alıyor. Giriş ağzı denize bakan ve hemen önünde küçük bir köy bulunan mağaraya denizden ve karadan gidilebiliyor. 555 m uzunluğu, girişe göre – 46 m derinliği girişe göre 22 m yüksekliği bulunan mağara, her türden damlataş oluşumları ile kaplıdır. Ayrıca mağarada genişliği 18-30, uzunluğu 140, derinliği 5 - 47 metre olan büyük göl bulunuyor. Mağaranın girişi deniz seviyesinden 50 m. yüksekliktedir. Bir hidrolojik rejim değişikliğiyle, mağarada bulunan sarkıt-dikit gibi oluşumlar su altında kalarak atmosferik değişimlerden etkilenmeden günümüze kadar ulaşmıştır. Su altında kalan oluşumların, küresel iklim değişikliği öncesinde oluştuğu ve Buzul Çağı’na ilişkin bütün hidrolojik-atmosferik verileri saklı tuttuğu anlaşıldı. Gilindire Mağarası, bu özellikleriyle yaşanmış son iklim değişikliğine ilişkin, Doğu Akdeniz’de bulunan tek kayıt noktasıdır.

Geçmişi antik çağlara kadar uzanan Aynalıgöl Mağarasında hala Fenikeliler döneminin izlerine rastlanıyor ve ilçenin o dönemki ismi Kelenderis olarak biliniyor. 60 milyon yıllık bir oluşuma sahip olan ve buzul döneme ait oluşumların yer aldığı Aynalıgöl'ün gün yüzüne çıkması, bir çobanın çaresizlik sonucu kirpi arayışına çıkması ile başlıyor. 1999 yılında hasta olan çocuğunun tedavisinde kullanmak üzere kirpi kanı bulmak için kirpilerin ayak izlerini takip eden çobanın keşfettiği mağara, tabiat anıtı olarak da ilan edildi.

MARPESSA HİKAYESİ
Silifke
Marpessa Hikayesi
Muhteşem denizi , sıcak kumsalları , doğa sporları ile tatil beklentilerinizi çok üste çıkarabileceğiniz bu bakir bölgeden vazgeçemeyeceksiniz.